sobota 29. září 2007

První týden školy


Přežila jsem. Včera večer jsem byla sice uuuplně kaput (fakt děs, jak se musim pořád soustředt na každý slovo, který se řekne a který případně chci říct já), ale přežila jsem. Mám toho celkem dost, vybrala jsem si čtyři kurzy, jeden je dvakrát týdně, zbytek třikrát. Nejdřív mě děsilo, že každá hodina trvá dvě hodiny a rozvrh je dělaný bez pauz, ale nakonec se ukázalo, že se začíná vždy později (většinouo 15 minut) a končí se tak o 10 minut dříve, někteří vyučující dělají i pauzu (správně postřehli, že pozornost studentů rychle klesá) - takže nakonec jsou tu pauzy dělší než v Praze ;-) No pro mě jsou hodiny stejně dycky hrozně dlouhý, fakt je to náročný tak moc poslouchat. Navíc si připadám jako šprt, musim sedět vpředu a ještě bych nejradši na ukecané studenty dělala "pšt pššt, neslyšim".. No snad se to zlepší. Taky se děsim toho, co budu muset číst. Na dva předměty máme vyloženě učebnice, to je fajn. Na zbylé dva je literatura. Z toho fakt drsná bude historie subsaharské Afriky, paní docentka si tak vykládá co jí napadne, nevidim žádnej systém a ještě jí čtvrtinu nerozumim, takže to bude bezva - ještě k tomu je to jediná ústní zkouška. No naštěstí když neudělám tuhle jednu zkoušku, neměl by to být problém, protože erasmácký limit je o dost nižší než co mám zapsáno.
No taky jsem obíhala ještě nějaké podpisy, asi dvakrát jsem se ztratila na Faklutě politologie - neuvěřitelně komplikovaná budova, kam se hrabe Hollar!!! Ale při té příležitosti jsem objevila zahradu Alexandra Dubčeka, mooc hezká, akorát bustu někdo odnesl ze stojanu ;-)
No v zásadě je to docela pohoda, ale musim strašně moc přemýšlet a budu muset začít číst ty knihy, abych měla náskok, když si budu překládat každý třetí slovo..
A abych nezapomněla, upekla jsem bábovku - z polovičního množství (už jste do něčeho dávali čtvrtku kypřícího prášku?) a do uplně jiné formy, protože bábovkové se tu sice prodávaj, ale draze.. No ale povedla se, mňamy :-))
tak se mějte a jukněte na fotky, zs přibyly.

neděle 23. září 2007

Erasmus procházka městem

Prohlídka města s organizací ESN se uskutečnila včera. Bylo tam strašně lidu, už jsem uvažovala, že si to nechám ujít. Nakonec jsem šla a nelitovala jsem. Rozdělili jsme se na dvě skupinky, takže dav byl o dost menší (i když pořád dav) a výklad byl nakonec bezva, aspoň teď můžu provázet hosty po Boloni a vim trochu co říkat :-) Nejdříve jsme byli v Comune di Bologna, což je asi něco jako magistrát, kde jsou fakt moc pěkný prostory. Nejsem si jistá, jestli se tam normálně smí, ale jestli jo, tak určitě ne zadarmo. A hlavně by mě nenapadlo se tam někde vnucovat. Takže prostory moc hezké a výhled na Piazza Maggiore paráda. Pak jsme se dozvěděli, proč má bazilika svatého Petronia useknutá křídla (takhle to zní blbě - prostě proč nemá tvar kříže ačkoliv ho samozřejmě původně měla mít jako všechny kostely): bazilika se začala stavět před Chrámem sv. Petra v Římě a když byl chrám dostavěn, papež rozhodl, že bazilika se nedostaví, aby náhodou nebyla větší než chrám sv. Petra. Takže dneska je bazilika "jen" třetí největší kostel na světě.
No pak jsem se třeba taky dozvěděla, že v Boloni je věží celkem dvanáct, ne jen ty dvě hlavní. Akorát, že nejsou tolik vidět mezi domy. Na dvě jsme se podívali - a je to fakt, kolem jedné jsem stoprocentně minimálně jednou šla a nevšimla jsem si jí. Chce to prostě koukat a občas zvednout hlavu ;-)
No a pak jsme se taky byli podívat na pietu v kostele Santa Maria della Vita, kterou vytvořil Michelangelův mistr Niccolo dell'Arca. Je fakt, že ty emoce jsou na tom vidět.
Nakonec jsme byli pozváni na aperitiv, což tady znamená pití, ke kterému dostane člověk zobání. Tady samozřejmě zobání nebylo nic extra, ale dobré bylo :-) Takže jsem byla uťapaná až hrůza, ale o něco chytřejší. Tak snad si z toho něco zapamatuju.

čtvrtek 20. září 2007

Zabydluju se..

Tak nadále to vypadá tak, že už mám všechny dokumenty - hlavně pěknou kartičku (teda spíš kartu, formát naprosto nepraktický) s vlajkou EU. Jakože sockuju na evropských fondech ;-) No teoreticky už mám teda všechno vyřízeno, ještě musim ve středu zajít za koordinátorem, profesorem Lewanskim. Tak jsem na to zvědavá. Nicméně pondělí začínají hodiny, takže koumám rozvrh. Většina předmětů je tu třikrát týdně dvě hodiny, některé dvakrát týdně. Takže haha. No první semestr toho budu mít celkem dost, mrzí mě, že asi budu muset vypustit Evropské právo, je jenom v jednom čase a to tak, že se kryje s Italským politickým systémem, který je taky v jednom čase. A to zas je přeci jen lepší studovat italskou politiku tady a evropský právo si dám s Plechovkou (škoda, už mi slíbila, že mi to uzná).
No jinak jsme byly s Alicjou zase v kině, protože jsme zjistily, že v rámci pocty Antonionimu dávají ještě jeden jeho film, Zabriskie point. Docela jsem rozumněla, asi tim, že mluvili normálnějším jazykem. Ale k úplnému chápání je to ještě daleko. No zítra jdeme asi na Poslední tango v Paříži ;-)
Taky jsme se jukly na Erasmus welcome party, docela maso. Sranda by to byla, kdybych ty lidi znala, ale nějak se na takovejhle akcích až tak moc neumim seznamovat. Ale nevadí, příště bude lépe. Jo ale každopádně průkazky Erasmus Students' Network vydává fakt fešák, trochu jako Dawson Leary, akorát má tmavé vlasy a je evidentně mnohem zlobivější než svatoušek Dawson.
Taky jsem pokračovala v objevování okolí, našla jsem shop Tutto per 99c (něco jako vše za 39) a hned jsem si tam koupila struhadlo, tady je jen takovýto křížkový, co je užitečný maximálně na parmezán, ale nic jinýho se na tom nedá nastrouhat. Taky jsem našla Park 11. září 2001, je na fotkách v albu, vypadá jak po výbuchu a smrdí výkaly (je tam sice záchod, ale nejde se do něj dostat, takže alternativu někdo vytvořil hned vedle) - prostě asi symbolika nebo co.
Příjemně mě naopak překvapil vnitřek Fakulty politických věd, krásný stropy, akorát to často dost brutálně hyzdí nábytek socialistického typu.. Ale budova jako taková je moc pěkná.
No tak teď už mě nic nenapadá, tak asi pro dnešek končim. Mějte se, jdu začít druhý týden pobytu.

úterý 18. září 2007

Objevné procházky pokračují


Tak včera jsem objevila největší místní park, Giardini Regina Margherita (pojmenované po manželce Umberta I.) - velmi pěkné, už vim, kam se budu chodit učit (fotky na albu).
Večer jsme s Alicjou vyrazily do ulic, viděli jsme se s Damianem (kamarád Carla) a jeho kamarády ve velice milém baru Cicileo, kde maj velmi mňam dobrůtky k pivu a velice kreativně vyzdobený záchod. A pak jsme šly do kina, haha. Dávali Antonioniho film Identificazione di una donna. Tak něco jsem rozuměla, ale na smysl filmu to asi nestačilo. Nicméně kino je velmi pěkné a dávají zajímavé filmy, tak jsme si pořídily průkazku a budeme chodit.

neděle 16. září 2007

Ikea


Tak jsem navštívila Ikeu na předměstí a konečně mám pokojíček skoro jako doma, nemusim spát ve spacáku, mám tu lampičku, konvici na čaj.. pohodka. Vtipné je, že Ikea je ve Via John Lennon :-)

sobota 15. září 2007

První den "ve svém"

Tak trávím první den ve svém pokoji a vzpamatovávám se z obíhání všech možných bytů. Odpoledne jsem byla na procházce, takže jsem nafotila nějaké další fotky (Jirka mi poradil jak narvat na web fotky i přes stávku picasy, takže budete mít na co koukat). Dala jsem si zmrzlinu, kterou mi doporučil kamarád Giacomo - nejčokoládovější co jsem kdy měla, mňam. Pak jsem vlezla do nenápadně vyhlížející baziliky San Stefano a prolezla jsem značně velký areál na jehož konci bylo i malé muzeum a suvenýr shop, kde prodává kněz černoch málo mluvící italsky (a já myslela, že Afrika začíná až pod Neapolí). Kněz si myslel, že jsem Němka (jako skoro všichni tady) na Česko reagoval na fotbal a dokonce se ptal, jesli ho umim hrát, jako kdyby všichni Češi museli běhat za balonem. Nicméně tam měli levné pohledy, tak jsem hned nějaké nakoupila. A ten areál byl moc hezký, však kouknete na fotky. No a pak jsem si na trhu (klasická jižanská všehochuť) koupila přehoz na postel, který budu používat jako prostěradlo. A pak jsem se ještě stavila v obchodě, páč jsem ráno zapomněla na sůl, čaj, máslo.. no tak už se zabydluju :-) a teď jdu nahrát fotky.

problém s fotkama

ehm, tak můj počítač se rozhodl restartovat vždy když natahuju fotky přes picasu. Takže zatim se mi podařilo natáhnout jen pár fotek z Prahy. Snad to brzo nějak vymyslim.

Tak zase první, tentokrát však zápis z mého pokojíčku

Takže bydlim. Hurá, protože včera už jsem toho měla fakt plný kecky, měla jsem hlad, běhala jsem po městě sem tam z bytu do bytu, takže mě fakt bolely nohy (Bologna je sice malá, ale když člověk běhá sem tam a ještě si dvakrát splete adresu, to se to pak nasčítá..). Nakonec bydlim v dvojlůžkovém pokoji, žádný schopný jednolůžák nebyl (buď daleko, divný lidi nebo strašně drahej). Je to moc hezkej byteček, jsou tu dva jednolůžkové pokoje a jeden dvojlůžkovej. Slečny z jednolůžkových pokojů jsou velmi sympatické, Italka Gaia a Polka Alicja. Se mnou bydlí Italka Francesca, ještě jsem ji neviděla (vypadá to, že tu asi neni na víkend), snad bude taky fajn. Internet tu je, což je základ. Má to i pěknou kuchyňku s gaučíkem, což je fajn, protože pak je kam utéct (některý byty nic jako obývák neměly a to je pak horší když je nějakej problém).
Takže mám za sebou první noc, byt je skoro v centru (i když tady co neni v centru je v kelu), sice sem jde trochu ruch z ulice, ale pohoda. Taky mám na okně okenice, tak se tu dá spát ve tmě celý den :-))
Ráno jsem byla i nakupovat a úspěšně zaplatila kartou (se správnym pinem), takže už i mám co jíst, ráno jsem neměla vůbec nic (teda krom dvou tabulek čokolády). No odpoledne se asi půjdu projít lidskym tempem po centru, žádný spěch :-))
fotky co nevidět na picasaweb.google.com/lenickaslunicko

pátek 14. září 2007

Prvni zapis z jihu

ahoj, tak travim prvni cely den v Boloni. Nejsem na svym pocitaci, takze zatim bez diakritiky (a obcas s prohozenym z a y). Let byl dobry a slunecny, letiste v Boloni vylidnene. Martina je moc mila, ukazala mi hlavni veci a zrovna zneuzivam jeji pocitac :-) Vcera jsem videla dva byty, druhy z nich bude doufam hostit me, jdu se tam za chvili domluvit, snad to dopadne. Taky jsem byla dnes v Ufficio Erasmus, zatim si jen vzali fotky a kopii pasu. Kazdopadne me tam meli v kompu, takze dobry. Taky z toho vyplyva, ze uz jsem byla na univerzite. Vypada pekne, fakulta, kam budu chodit ja, je nicmene jinde. Celkove se mi mesto libi, je to presne ta architektura, kterou mam rada. ted jdu resit, jak dostat veci k MArtininym rodicum do Kobylis, zitra sem jedou :-) pa

neděle 9. září 2007

Rozlučka

Děkuji všem za supr atmošku, fotky najdete tady: picasaweb.google.com/lenickaslunicko/rozlucka

Budete mi chybět, já to ještě řádně obrečim, ale na party se brečet nemá (i když jsem to taky nedodržela..). Každopádně ahoj a snad bude brzo záznam přímo z jihu :-)

sobota 1. září 2007

Jdeme s dobou

Tak jsem se rozhodla, že půjdu s dobou a založim si blog,je to přeci jen praktičtější než hromadné mejly z emigrace :-) Takže si to užijte, snad to bude i vtipné.