pátek 22. března 2013
Ventspils
Do Ventspilsu na západním pobřeží Lotyšska jsem vyrazila s mámou, která za mnou zpřijela na návštěvu. Cesta trvá tři hodiny autobusem a tak jsme se rozhodly zůstat jednu noc, abychom nemusely spěchat. Ubytování jsme našly levné - malý apartmánek v zadní části obytného domu s milou paní domácí, s kterou si máma hezky mohla procvičit ruštinu.
Ventspils se nám líbil, i když plně bychom ho zřejmě docenily v létě - podle všeho tu mají spoustu venkovních akcí, květinové sochy apod. Ale líbilo se nám i tak. Na pláži jsme našly vytoužený led (zátoka byla dokonce zamrzlá úplně)a pěkně jsme tam zmrzly až jsme se tomu ledu podobaly (vítr od ledového moře holt moc teplý není). Městečko bylo trochu ospalé, ale v takové zimě se není čemu divit. Fascinující je i obrovský průmyslový přístav, který vystavěli Sověti - a podepsali se tak nejen na místní rozvoji, ale také ovzduší, které je prý nejhorší v celém Lotyšsku. Já jsem se vypravila i do útrob zámku, kde mě uvítala moc milá paní (jejím instrukcím v lotyštině jsem dokonce z velké části rozuměla!) a výstava od historii města.
Výsledek: pěkné, příště přijedeme v létě, ať si užijeme pláž a květinové sochy.

neděle 3. března 2013
Litva
Před koncem února jsem vyrazila na pár dní do Litvy. Ač únor, počasí mi vyšlo nádherně (zejména v porovnání s dneškem v Rize - půl dne děsivá vánice), sníh a sluníčko, teploty lehce nad nulou - a sluníčko skutečně hřálo. Ideální na cesty. Zvolila jsem trasu Kaunas-Trakai-Vilnius, dohromady 4 a půl dne a tři historická hlavní města. V Kaunasu jsem spala dvě noci v hotelu - a bylo to to nejlepší ubytování, co jsem kdy byla. A to jsem vzala nejlevnější jednolůžkovou věc, co byla k mání! Měla jsem pro sebe dva pokoje - ložnici a kuchyňku s obývákem - a koupelnu. Vše čisté a nové a to přímo na hlavní ulici Kaunasu.
Kaunas působil mile, ale trochu ospale. Část města se nachází na kopečcích, což byla po Rize příjemná změna. Na jeden z nich jsem vyjela lanovkou - cesta trvala asi minutu :-) Ve vegetariánské restauraci jsem si dala bramborové blynai, obobu našich bramboráků.
Z Kaunasu jsem vyrazila do Trakaie, která mě nadchla (teda hned potom, co jsem od vlaku musela projít zašlým socialistickým sídlištěm). Jádrem je zámek stojící mezi třemi jezery - jezera byla teda zamrzlá a zasypaná sněhem, ale i tak (nebo proto) to byla nádhera. Lidi se procházeli, bruslili, pouštěli draky a tak. Lada by měl radost! Historická část města se skládá z malých chatek, hezky barevných a většinou se třemi okny - což je typické pro architekturu Karaimů, kteří zde tradičně žijí ( ). Díky nim je také Trakai proslavená pokrmem zvaným kibinai - jsou to taštičky plněné různými náplněmi. Samozřejmě jsem si je nenechala ujít :-) (viz fotka)
No a na závěr zbyl Vilnius. Ve Vilniusu jsem spala u Agne, spolužačky ze současného programu (tenhle rok je v Dublinu, ale byla doma kvůli rozhovorům do diplomky). Agne hezky všude provedla a libovala si, že jsem jim přivezla sluníčko - ve Vilniusu bylo skutečně nádherně a opravdu teplo, kolem 6-8 stupňů přes den.
Vilnius je oproti Rize více upravený a zjevně se mu daří. Myslím, že se tam žije dobře, i když Riga má asi větší šarm.
No ale těžko soudit z tak rychlé návštěvy.
Co se týče litevštiny, oproti lotyštině má zjevně více společného se slovanskými jazyky a to díky historickým vztahům s Polskem. Tak jsem se bavila snahou poromět nápisům - a ono to celkem šlo. Ale naštěstí všichni všude uměli aspoň pár slov anglicky.

sobota 26. ledna 2013
Volby na ambasádě
A tak jsem si odškrtla další zahraniční zkušenost - volby na ambasádě. Vše proběhlo rychle a naprosto bez problémů.
Celkově se sice můj hlas ztratil, ale v rámci voličů v Lotyšsku si můžu říct, že jsem se zasadila o Karlovo vítězství - poměr hlasů v jeho prospěch byl totiž 10:9 (viz http://volby.idnes.cz/prezidentske-volby-2013.aspx?t=6&k=2&o2=EVLV ).
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)