neděle 28. října 2012

Staré fotografie..

Při "přípravě" projektu do školy narazíte na spoustu věcí (jen ne na to, co potřebujete). Tak tady odkaz na staré pohlednice Lotyšska: http://www.letonika.lv/groups/default.aspx?g=3&r=1101173&f=1 A jedna pěkná fotka. Na ceduli je napsáno: Chci žít ve svobodném Lotyšsku.

pátek 26. října 2012

Sníh

26. 10. mě probudil překvapivý výhled z okna! Kdo by to byl řekl, že když je v předpovědi nějaký ten sníh, znamená to hned tohle. Celé dopoledne padaly velké vloky (něco mezi vločkami a kroupami), odpoledne už nesněží a trochu i svítí sluníčko. Zítra má být celý den slunečno, tak to asi zase roztaje. Ale zatím to celkem drží. Meteorologické podmínky mě donutily urychlit plánovaný nákup obuvi - což se mi potvrdilo během cesty do školy, kdy mi do stávajících bot začal vnikat sníh. Koupe se naštěstí podařila, stejně jako nákup dvou párů teplých ponožek. Cestou na autobus domů mě nicméně potkalo ještě jedno nepříjemné překvapení - na schodech do podchodu (tedy za zídkou!) se mi dostalo mohutné sprchy od projíždějícího auta. Jelikož jsem již byla na schodech dolů, dostala jsem sprchu velmi doslova od hlavy až k patě. Nejenže voda byla totálně hnědá, ale taky totálně studená. Čili šoková terapie v praxi. Aneb jak říká doktor Vlach ze Saturnina, osud by nám učinil velkou službu, kdyby nás občas chytil za pačesy a vyhodil na mráz. No naštěstí jsem byla na cestě domů, z autobusu mě taky nevyhodili, tak jsem se hned vrhla do horké sprchy a všechno mokré a blátivé oblečení šlo do pračky.

středa 17. října 2012

Pohanka (griķi)

Dnes jsem si v rámci integrace poprvé v životě uvařila pohanku. Tady se prodává všude, mnoho druhů - je to tu oblíbená příloha. Tak jsem se rozhodla ji vyzkoušet. Taky proto, že všude na ní pějí chválu, jak je zdravá, spousta minerálů a tak. A bylo to dobré! Abych to s integrací nepřeháněla, tak jsem si k tomu dala kuře na paprice. Kombinace to byla skvělá! Mňam!

neděle 14. října 2012

Sigulda

Včera jsme byli na výletě v Siguldě. Počasí se vydařilo nad očekávání - nejenže nepršelo, ale dokonce většinu čas svítilo a i hřálo sluníčko. Sigulda je asi 70 minut vlakem od Rigy a jedná se o oblíbenou destinaci pro turisty i obyvatele Rigy. V Siguldě najdete několik zámků/hradů, které jsou po obou březích řeky Gauja. Zvládli jsme jen jednu stranu, zbytek příště. Na druhou stranu údolí se dá přejet lanovkou, takže příště určitě lanovka :-) Místo je to příjemné, údolí je plné stromů, které jsou právě teď nádherně barevné. Takže výlet zdařený.

pondělí 1. října 2012

Židovské ghetto

Včera jsem navštívila muzem lotyšského holocaustu a zjistila jsem, že bydlím na hlavní ulici bývalého ghetta, náš dům tam je dokonce na fotce. Tahle část Rigy má zdá se velmi zajímavou historii - za Sovětškého svazu byla zas oblast osidlována Rusy (a jinými obyvateli svazu), kteří byli do Lotyšska přesidlováni za prací. Dneska se tu ale žije dobře, je tu spousta fakult, kolej, obchodní centrum. A baráky stejně oprýskané jako jinde ve městě ;-) Na obrázku muzeum.