Přišlo vedro, během několika dní se teploty vyšvihly nad 30 - klasický příklad přeskočení několika stupňů garderóby (od džín a svetru k sukni a tílku). Takže se zapotím i když jen vylezu na balkon. Ale zase se otepluje moře, v kterém se už dá plavat, i když taky ještě studí. V sobotu jsem byla se Stellou v Lignanu, tak už jsme si i trochu zaplavaly. A viděly jsme kraby, byly super, vtipně běhají po boku a dost rychle, jeden mi během focení zajel do písku neuvěřitelně hladkým ponorem.. :-)
středa 25. května 2011
Vedro a moře
Přišlo vedro, během několika dní se teploty vyšvihly nad 30 - klasický příklad přeskočení několika stupňů garderóby (od džín a svetru k sukni a tílku). Takže se zapotím i když jen vylezu na balkon. Ale zase se otepluje moře, v kterém se už dá plavat, i když taky ještě studí. V sobotu jsem byla se Stellou v Lignanu, tak už jsme si i trochu zaplavaly. A viděly jsme kraby, byly super, vtipně běhají po boku a dost rychle, jeden mi během focení zajel do písku neuvěřitelně hladkým ponorem.. :-)
pondělí 16. května 2011
Květnová návštěva
Na víkend přijeli Daniela s Radimem, takže hurá zase pauza! :-) bylo to moc prima, uvařili jsme chobotnici, prošli napoléonskou stezku, snědli pizzu, dojeli na zámek Miramare a prohlídli si ho i uvnitř tentokrát (mooc pěkné), vymáchali nohy v moři, vypili několik lahví vína a objevili báječnou rybí restauraci s ultrasympatickým panem číšníkem/kuchařem. prostě paráda, teď zpět k dílu.
sobota 7. května 2011
Aquileia-Grado
V úterý jsem byla se Stello v Aquileji a nakonec i v Gradu. Aquileia byla za dob Římanů jedno z nejdůležitějších měst impéria - opět mě překvapilo, jak byla zásadní města malá, prostě úplně jiné měřítko. Dneska Aquileju přehlédnete celou z věže baziliky a přijde vám jako vesnička. Bazilika je moc pěkná, krásné mozaiky. Výstup na věž byl poněkud strmý, ale výhled stál za to. Zvony naštěstí začaly zvonit až po našem odchodu, jinak bychom asi ohluchly. Ostatní památky v Aquileji jsou spíše typu "kameny kameny kus sloupu", i ta řeka, na které měla Aquileia přístav zmizela. Ale místo rozhdoně příjemné, i ty školní výlety jsme nějak přežily.
Grado je na ostrově, takže se tam jede po mostě skoro jako do Benátek (akorát jsou tu silnice dvě a žádná železnice), místo vcelku turistické, ale také příjemné, díky kanálům jsou někde lodě zaparkované vlastně ve městě a tak.
neděle 1. května 2011
Srbská ortodoxní komunita
Dneska jsem se tak nějak neočekávaně dostala na oslavu ortodoxního dne dětí za přítomnosti nejen starosty. Oslava spočívala zejména z tanečních a pěveckých vystoupení (kromě Srbů také ruští a ukrajinští hosté - zřejmě poprvé v životě jsem slyšela někoho z Ruska zpívat Kaťušu ;-) ). Moc pěkné to bylo - sice jsem si neodnesla žádný vyplněný dotazník, ale vizitku a zážitek ano. A taky takovou hrůzu jakože ozdobnou. Fotky nejsou, bylo to skutečně neočekávané.
Velikonoční návštěva
Na Velikonoce přijela máma, a tak jsme výletovaly a nachodily jsme toho hromadu. V neděli jsme procházkou došly ke krasové jeskyni (Grotta gigante) - což je největší turistům přístupná krasová jeskyně na světě. Moooc hezký! Odtud jsme pak pokračovaly ke Castello di Miramare (Sissino letní sídlo). Na velikonoční pondělí jsme se jeli válet na pláž do Sistiany - moře je sice pořád studené, ale sluníčko už pěkně peče! Ve středu jsme pak byly v Gorizii a překročily jsme i hranici do Nove Gorice (skoro jsme si hranice nevšimly, tady Schengen funguje - ne tak moc, když se chcete dostat z Terstu do Slovinska hromandou dopravou..). V Nove Gorici (resp. ve Slovinsku)byl státní svátek, takže jsme si daly jen sladoled a šly jsme zpět. Zaznamenaly jsme nicméně rozdíl v architektuře - některé domy v Gorici jak kdyby vypadly z oka českým maloměstským domům.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)