pondělí 24. září 2012
Jūrmala
První výlet zavedl mě, Sandru a Antonia do Jūrmaly. Pod názvem se skrývá shluk vesnic na pobřeží Baltského moře, asi půl hodiny vlakem z Rigy. Je to lázeňská oblast, kdysi oblíbená destinace komunistických papalášů. Dnes kombinace bohatých vil a rozpadajících se ruin. Prošli jsme jen část, nicméně lze shrnout: koček i zde hodně, na rozdíl od Rigy tu mají na každém rohu kontejner na plast a sklo a je tu živo i mimo sezónu. Poměrně dost domů je na prodej, některé opravdu ve strašném stavu, některé ale v pohodě.
středa 12. září 2012
Es atvainojos, es nerunāju latviski
Potvrzuji postřeh z předchozího příspěvku - opravdu musím vypadat, jak místní. Pořád na mě někdo mluví, v obchodě, na ulici, v autobuse.. No ještěže dost lidí umí anglicky alespoň natolik, aby pochopili, že jim říkám, že nerozumím. Rusky to sice zvládnu, ale lotyšsky si to zatím nejsem schopná zapamatovat. Es atvainojos, es nerunāju latviski. No ale včera už jsme měli první hodinu lotyštiny, tak se to třeba zlepší. Zatím jsme prošli abecedu (pro Čechy myslím v zásadě bez problémů) a zpívali jsme lidovou píseň, což mi přišlo trapné - zvlášť proto, že jsme ani neměli kazeťák. Tak to snad nebudeme provozovat moc často.
pátek 7. září 2012
Postřehy
Takže už mám vlastní bydlení - bydlím sama, v 1+kk. Byteček je pěkný, na některých místech se mu loupou tapety a tak, ale jinak fajn. Je ve starém a poněkud zašlém baráku, ale to je tady většina bytů, takže se s tím nic moc nedá dělat.
Ačkoliv se zatím spíš snažím zabydlet, nakoupit jídlo a tak, můžu shrnout pár úvodních dojmů z Rigy.
1. Mimo centrum (které je pěkné) je většina baráků zašlých a město působí spíše šedivě. Při bližším pohledu je ale vidět, že v dost bytech jsou nová plastová okna, stropy jsou natřené a na ulici je bordel jen výjimečně. Riga tedy není špinavá, ale prostě nejsou prachy na rekonstrukce. A když někdo prachy má, opraví si svůj byt. Taky je ale pravda, že některé domy (a není jich zase až tak málo) jednoduše postupně padají. Taky je tu překvapivě (alespoň pro mě) dost domů s dřevěnou vnější fasádou.
2. Je tu spousta koček. Vypadají bezprizorně, ale nikoliv hladově.
3. Vypadám zřejmě jako místní, za tu krátkou chvilku už na mě několikrát začli lidi mluvit s úplnou samozřejmostí, rusky i lotyšsky. Tak nevim, je to trochu stresující. Rusky ale aspoň umím říct, že nerozumím. Lotyšsky to zatím trénuju.
4. Rozdíly v ekonomické situaci obyvatel musí být velké, soudě z toho, jak různé oblečení nosí lidé na ulici.
5. Jo a zřejmě díky nedostatku peněz (a tedy nemožnosti stavět, stavět a zase stavět) je v Rize mnoho nečekaných zákoutí s hustou zelenou travou - nejčastěji pozemky na prodej, které nikdo nekupuje. A taky je tu docela dost parků.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)