neděle 30. října 2011

Haarlem, Zandvoort a duny


Příjel za mnou na návštěvu táta autem a tak jsme vyrazili na výlet. Cílem bylo město Haarlem, hlavní město provincie Severní Holandsko. Bylo to tam pěkné, ne moc velké, akorát na procházku. Podívala jsem se do Teylers Museum, což je prý nejstarší muzeum v Nizozemsku. Je celkem malé, mají tam hlavně přírodní věci (fosilie, minerály), měřící nástroje a globusy a nějaké malby (ale ne dvakrát zdařilé). Hezká je docela ta budova, uvnitř i zvenku. Pak jsme jeli do Zandvoort aan Zee, což je přímořské letovisko - podle toho tam jsou taky takové velké stavby, fuj, navíc styl socík, to by člověk na západě nečekal. Ale hezky jsme se prošli po pláži, sice byl takový zvláštní opar, ale zas to bylo takové umělecké. Nakonec jsme se stavili podívat na duny - mají tam i národní park. Už jsme tam dojeli skoro za šera, tak jsme se jen chvilku prošli, ale musí to být hezké na celodenní výlet, mají tam vyznačené trasy, pak se tam dá najíst v restauraci s výhledem na moře.. no škoda, že už na to tenhle semestr asi nebude počasí.

čtvrtek 27. října 2011

Van Goghovo muzeum

Dneska jsem byla ve Van Goghově museu. Byla tam sice fronta (díky kartičce bych jí stát nemusela, ale táta musel), ale rychle ubíhala, tak to šlo. Lidí bylo uvnitř trochu víc než by bylo radno, ale s tím se asi nic nenadělá. Expozice je pěkná, s vysvětlivkami i v angličtině. A těch obrazů je tam skutečně dost. Z prodávaných suvenýrů u mě vede guma ve tvaru Van Goghovy hlavy :-) Celkově pěkné, ale určitě se vydám znova, třeba se podívat jen na některé obrazy. Jo a zábavná je taky vystavená fotografie, která má být jedna z mála zachycujících Van Gogha - je na ní zezadu, v rozhovoru s dalším člověkem. Trochu Cimrman, no ne?

čtvrtek 20. října 2011

Zaanse Schans


O víkendu tu byla na návštěvě moje drahá sestra a jelikož bylo naprosto krásné počasí (pravda, trochu chladno, ale slunečno celou dobu), tak jsme v sobotu vyrazily na výlet. Dlouho jsme řešili kam jet, ptali jsme se různě (Holanďani nám v podstatě řekli, že máme zůstat v Amsterdamu, protože je to tam nejlepší) a nakonec vyhrál skanzen Zaanse Schans kousek na sever od Amsterdamu (jako bonus proto byla levná jízdenka vlakem). Bylo to sice trochu turistické, ale příjemné, svítíčko slunilo, tak jsme se tam pěkně prošly, ochutnaly sýry, vylezly na mlýn a tak. Navíc jsme ještě stihly procházku večer po Amsterdamu.

pátek 7. října 2011

Het Scheepvaartmuseum - the National Maritime Museum


Pořídila jsem si tzv. museum kaart, která umožňuje na rok vstup zdarma do spousty muzeí po celém Nizozemsku. Stojí sice 45 euro, což je dost pálka, ale vyplatí se už po návštěvě těch nejvýznamnějších muzeí (do Van Goghova muzea je vstup 14 eur, dům Anny Frankové 8,5 eur atd.) a navíc se do nich můžete podívat opakovaně a třeba jen na chvilku. Dnes jsem tedy muzejní řetězec zahájila návštěvou námořního musea, kam je jinak vstup 15 eur (to bych za to rozhodně nedala). Prošla jsem jen jedno křídlo a bylo to pěkné - spousta glóbusů, maleb lodí (nejvíc se mi líbila skupina někdy z 18. století - v podstatě černobílé, moc hezky prokreslené), modelů a nádobí s loděmi, zdobení lodí. I docela interaktivní - ono taky za ty peníze ;-) Mají tam taky část celou pro děti, tam jsem teda nešla. Ještě by mě zajímala část o věku zámořských objevů. Tak třeba příště :-)

středa 5. října 2011

neděle 2. října 2011

sobota 1. října 2011

Sobotní projížďka



Stále je naprosto krásně, tak jsem po ránu vyrazila na kole. Hlavní cíl bylo prozkoumat vlakovou a metrovou stanici Sloterdijk, ale nakonec se to protáhlo na nějakých 18 km. Ze Sloterdijku jsem totiž zajela k nádrži (aspoň to vypadá jako nádrž, voní to jako jihočeské rybníky, takže tipuji na sladkou vodu) Sloterplas a tam jsem zjistila, že kolem vede cyklostezka, tak jsem si nádrž i objela. Skoro celou dobu je dokola park, tak to bylo hezké. Navíc je to už novější Amsterdam, takže tam vypadá i jinak výstvba a tak.