pondělí 19. listopadu 2012
Lotyšský patriotismus
Minulý týden byl takovým týdnem lotyšské národní hrdosti. Začal v neděli 11. 11., což je všude na světě den veteránů. V Česku to většinou moc lidí neví a den se vyznačuje hlavně položenými věnci a udělenými vyznamenáními, která tak moc nikoho nezajímají. Tady se den jmenuje po hrdinovi bájných legend (Lāčplēsis čili Medvědobijec)a pro Lotyše je to den významný. U pamatníků padlým bratrům se zapalují svíčky a průvod s pochodněmi pak jde do centra k pomníku svobody, kde se zpívají národní písně. Svíčky se zapalují i na dalších místech, zejména pak (logicky) v ulici 11. listopadu. Tradicí jsou také svíčky v oknech. Kromě toho jsou na všech domech vlajky - jako na každý státní svátek. A opravdu jen na málo domech vlajka nevisí. Vlaječky mají také prostředky hromadné dopravy - a protože je za týden další svátek, vlaječky zůstávají celý týden (kdo by se s tím taky sundával, že). To samé platí o mnoha lidech - 11. 11. přišpendlí na bundu stužku a odšpendlí ji až za týden (nebo vůbec).
Týden je uzavřen státním svátkem 18. 11., který je výročím vyhlášení nezávislosti Lotyšska v roce 1918. Opět se zapalují svíčky, hlavně u všech možných pomníků všemožným politikům. Přes den je vojenská přehlídka, večer projev prezidenta a písně (jak jinak než u pomníku svobody) a na závěr ohňostroj. A hlavně je všude hodně, ale opravdu hodně lidí. Velmi příjemné je ovšem to, že se volno přesunuje na pondělí, pokud svátek vyjde na neděli. A taky byla doprava po celé Rize zadarmo. Tak je to svátek skutečně pro lidi :-)
čtvrtek 15. listopadu 2012
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)