úterý 28. února 2012

Bakio


Mám tu na návštěvě kamarádku Inu a tak jsme v sobotu vyrazily na výlet. Nakonec jsme jako destinaci zvolily vesnici Bakio na pobřeží a nedaleký kostel, který je úmístěný na skále v moři. V Bakiu jsme se nejprve procházely po pláži a skalách - byl odliv a tak ve skalách bylo spoustu malých jezírek se sasankami, ježky, škeblemi apod. Pak jsme si daly (pro změnu) v baru u pláže pintxos a rabas, což jsou smažené kalamáry. Pak jsme se vydaly na cestu ke kostelu. Celkem jsme se zapotily, ale nakonec jsme to zvládly celkem rychle. I když mě teda druhý den bolely nožičky. Musely jsme jít z vesnice na kopec, odtud dolů k moři a téměř z úrovně moře po schodech na skálu ke kostelu. No a to samé zase zpátky. Ale každopádně to stálo za to. Výhled na Biskajský záliv je nádherný, pobřeží lemují skály, o které se tříští velké vlny (záliv je rájem surfařů), prostě paráda. Sem dávám ilustrační foto, doporučuji navštívit picasu.

neděle 19. února 2012

Karneval!



Karneval je tu!! Celý pátek a sobotu nepršelo (!) a tak se mohla rozjet zábava v ulicích, všude se procházeli lidé v maskách, hrála hudba a tak. Včera večer byl průvod hlavní ulicí, na který jsme se šli podívat. Fakt se mi líbí, že si tu lidi dají záležet na kostýmu a pak se v něm prostě jdou projít do ulic. Jo a v pátek jsme se vetřely (tři holky, tvrdé Y) na akci pro děti na Plaza Nueva a dostaly jsme moc dobrou horkou čokoládu zadarmo. Za cenu hromady dětí kolem ;-)

středa 15. února 2012

Angličtina

Čas v Bilbau se začal zrychlovat. Kromě španělštiny máme už i přednášky (zatím to ujde, ale žádný zázrak) a dneska jsem poprvé učila angličtinu jako dobrovolník v neziskovce, která pracuje s imigranty. Samozřejmě jsem byla nervózní - jedná se o úplné začátečníky, z různých zemí (i když většinou umí španělsky zdá se), takže takové nízkoprahové kurzy (pozdrav do CICu!). Nakonec to proběhlo celkem fajn. Snad i něco pochytili. Uvidíme v pátek na další hodině :-)

neděle 12. února 2012

Puente Vizkaya




Včera jsme se byli podívat na Puente Vizkaya, most přes řeku Ría de Bilbao, který je vysokánský - nahoře se dá projít pěšky (to stojí 5 euro, tak to jsme si nechali na hezčí počasí) a dole jezdí závěsný vozík vozící lidi a auta, to stojí 0,30 eur. Moc hezké. A kousek odtamtud už je pláž, ale my se zastavili jen na jedné malé, která ještě není na otevřeném moři. Pak už nám byla zima a měli jsme hlad, tak jsme se stavili na pintxos a jeli jsme domů (několik zastávek metrem).

http://www.puente-colgante.com/

sobota 11. února 2012

Spolubydlící



Tak to jsme my, obyvatelé bytu. Zleva: Sandra (Litva), Agne (Litva), Marifer (Mexiko), Franz (Brazílie), Mira (Tchajwan), Camila (Brazílie) a moje růžová maličkost.

pondělí 6. února 2012

Přežila jsem první lekci španělštiny. A ode dneška mám nejen simky ze čtyř států, ale i sociální pojištěnecké číslo ze čtyř států. Nové hobby :-)

neděle 5. února 2012

Plaza nuova a pintxos



Dnes jsem ve starém městě (Casco viejo) došla na náměstí Plaza Nuova. Je to uzavřené náměstí s podloubími kolem dokola. A dneska tam byl trh. Hlavně knihy, dvd, cinkrlátka, ale i známky, bankovky a papoušci. Paráda! Dokonce jsem tam narazila na knihu od Pavla Kohouta.
Pak jsem byla na pintxos /pinčos/, což je místní verze tapas. Jsou to krásně nazdobené a dobroučké jednohubky, mňam. Jedna teda stojí kolem dvou eur, takže jich člověk nemůže sníst dvacet, ale dobré to tedy je. Spoustu druhů je s mořskými potvorami :-)

pátek 3. února 2012

Konečně trochu španělské počasí




Tak dnes konečně vysvitlo slunko! Ve středu skoro celý den pršelo, včera skoro celý den padaly obří vloky (naštěstí bylo relativně teplo, tak to hned tálo) a dnes konečně modrá obloha a slunce! Juhů!

čtvrtek 2. února 2012

Bilbao


Další štace je tu! Bilbao! Po cestě busem, která potvrdila opět a znovu, jak mohou být zdánlivě neviditelné vnitroschengenské hranice velmi viditelné až hmatatelné - tentokrát nás kontrolovali na francouzských hranicích a nutno říci, že dost důkladně. Ale aspoň nikoho z autobusu nevyhodili.
Do Bilbaa jsme dorazily v šest ráno, tedy ještě za tmy. Byt jsme našly v pohodě. Od našeho příjezdu v podstatě skoro pořád prší, dneska venku létají vločky sněhu. Ale zas není zas taková zima. (mimochodem v Amsterdamu svítí slunce)
První zkoumání města ukazuje na město se starými uličkami, které se z nenadání mění na moderní prosklené budovy a naopak. Dneska jsem v jedno videu na youtube viděla, že tu měli v roce 1983 velké záplavy, tak to možná s tím bude souviset, protože pak toho samozřejmě museli dost přestavět apod.
Nápisy jsou všude dvojjazyčně a z baskičtiny občas běhá mráz po zádech ;-)