Součástí včerejšího průzkumu města byla i návštěva historické kavárny/baru San Marco. Bar je známý tím, že se tam před první světovou válkou scházeli intelektuálové (James Joyce a další) a i různí protirakouští aktivisté (proto byl podnik zavřen). Více o historii zde http://it.wikipedia.org/wiki/Caff%C3%A8_San_Marco (pouze italsky ovšem).
Kavárna stylem dost připomíná Louvre nebo Slavii, akorát je na první pohled o moc méně snobská (židle jsou stylově oprýskané). Armosféra nedělního odpoledne byla příjemná, málo lidu, milý číšník. Čaj stál sice 4 euro, což je dost, ale zas čaj je v Itálii trochu úchylka, takže jsem si zvykla, že za nepijáctví kávy často musím platit. Na druhou stranu jsem dostala tři cukrovíčka a taky si samozřejmě přečetla noviny. Takže to bylo dobré, jen si příště dám spíš víno.
Fotka nebude, snažila jsem se tvářit neturisticky ;-)
pondělí 21. března 2011
čtvrtek 17. března 2011
Itálie má narozeniny
Dnes Itálie slaví 150 let od prohlášení Viktora Emanuela II. prvním králem sjednocené Itálie. Itálie vznikla asi tak stejně uměle jako Československo, ale když jsem ráno koukala z okna, moje skepse vůči oslavám sjednoceného národa nenároda trochu klesla - napočítala jsem 9 vyvěšených vlajek, za hodinu už jich bylo 11. K tomu nějaký soused pěl árie (zřejmě společně s televizním přenosem). Tak už italský národ asi přeci jen existuje (ať si Liga Severu říká, co chce, a bojkotuje hymnu, jak chce). I když jde evidentně o národ poněkud neuvědomělý - ve výzkumu sienské univerzity, který se uskutečnil asi před měsícem, jen třetina Italů věděla, v kterém roce Itálie vznikla. A hodně respondentů umístilo rok až kamsi do 20. století.
pondělí 14. března 2011
Opicina
Na kopci nad Terstem leží Opicina. Administrativně se jedná o část Terstu, ale je to docela bokem a bydlí tam převážně Slovinci (nápisy jsou tam dvojjazyčně).Z Terstu tam kromě autobusu jezdí (v rámci hromadné dopravy) poslední zbylá tramvaj (která se chvílemi mění v lanovku). Tramvaj je turistická atrakce - nejen protože je to stará tramvajka, ale i proto, že vede k výhledu na celý terstský záliv a k několika pěším stezkám, které tu vedou po kopcích.
úterý 8. března 2011
Karneval v Benátkách
Dnes byl poslední den karnevalu v Benátkách a tak jsem se nakonec rozhodla vyrazit. žádný organizovaný průvod či představení jsem sice nezastihla, ale masky byly krásné (to budou ta léta praxe), sluníčko svítilo a Benátky jsou krásné a fotogenické vždycky. Lidí bylo strašně, ale na Benátky to zas konec konců bylo jen o něco více než jindy (pravda, při cestě zpět na nádraží jsem narazila na "objížďku" - jeden průchod se ucpal a tak paní policajtka odkláněla dopravu). Druhou horší věcí byla cena záchoda - nejdražší čurání v mém životě bylo za 1,50 EURO. Uf. Naštěstí jsem musela jen jednou, jinak bych asi šla do kanálu.
Jinak to byl ve skrze pozitivní výlet, nechala jsem si na obličej namalovat květiny, abych zapadla do davu. Trochu jsem i (jako obvykle) zabloudila, ale zase jsem se našla a aspoň jsem si užila uliček s minimem (jeden až dva v dohledu) turistů. Takže prima!
neděle 6. března 2011
Karneval
Karneval je prima věc. V Praze mi přišlo nemožné donutit více lidí, aby přišli na maškarní skutečně v maskách. Tady celé období karnevalu chodí lidi v maskách, takže jen tak potkáte medvěda, čaroděje, supermana (pravda, pokud půjdete na procházku v sobotu večer, může se stát, že se medvěd bude poněkud kymácet). Prostě pohoda, pojďme využít toho, že si můžeme hrát! Ovšem nemusely by se pořád rozhazovat konfety, v tom větru je to trochu vopruz, ale jinak radost pohledět!
Jako doma
Tak vítr Bora už snad dofukuje, sluníčko svítí na plný pecky a včera nebylo po medúzách ani vidu ani slechu. Navíc jsem se nastěhovala do nového bydlení, skříň sice dorazí až zítra, ale jinak už můžu plně bydlet. V kuchyni není trouba, to je nedostatek, ale holt to 4 měsíce vydržim bez koláčů a zapečených dobrůtek. Za to mám balkon, na kterém jsem dneska ráno posnídala :-)
Terst se jinak tváří přívětivě, zítra půjdu vyřizovat nějaké papíry do školy, tak jsem na to zvědavá.
čtvrtek 3. března 2011
Obnovený deník
Deník byl dlouho dost zanedbáván a tak se ho pokusím obnovit u příležitosti pobytu v Terstu.
Do Terstu jsem dojela dnes, zatím se snažím najít nějaký pěkný pokojíček, v kterém bych tu mohla strávit několik měsíců. Město vypadá pěkně, i když tu pěkně fučí - vítr má jméno Bora a podle novin lze soudit, že se rozhodl se trochu vyřádit. Ale zítra už by to mělo být lepší, takže se bude snáz procházet a vylezu třeba i na molo (což jsem si v tom vichru netroufla).
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)